پروفیل, دسته‌بندی نشده

پروفیل درز انقطاع چیست؟

همانطور که میدانید برای کاهش اثرات مخرب زمین لرزه آیین نامه ها و استاندارد هایی وضع شده است که یکی از انها ایجاد درز انقطاع در ساختمان است.

گاه نیاز است با رعایت درز انقطاع در ساختمان های بزرگ اتصال مناسب میان ساختمان ها نیز برای تردد و عبور و مرور برقرار باشد.

در حالی که ساختمان ها بتوانند به صورت جداگانه حرکت کرده و باعث تخریب یک دیگر نشود که این امر با استفاده از پروفیل های درز انقطاع امکان پذیر می باشد.

درز انقطاع

انتخاب پوشش و پروفیل مناسب:

یکی ازمسائل مورد توجه در این امر انتخاب پوشش و پروفیل مناسب برای استفاده در محل درز انقطاع است که نیاز به توجه زیادی دارد .

زیرا انتخاب نامناسب پروفیل باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی در زمینه های مختلف در سازه میشود.

پروفیل های درز انقطاع دارای تنوع بسیار زیادی از نظر ابعاد و کارایی می باشند که عمدتا از جنس الومینیوم و در مدل های متنوع در دسترس می باشند.

انواع پروفیل درز انقطاع:

این پروفیل ها به صورت تو کار و روکار قابل استفاده هستند که هر روش دارای مزایا و معایبی می باشد.

درز انقطاع توکار

پروفیل درز انقطاع و انبساط ترافیکی توکار:

این پروفیل ها از جنس الومینیوم درجه یک و آنادایز سوپر مات و لاستیکهای میانی با کیفت بالا مناسب تردد خودرو و محیط های اداری و تجاری مانند بیمارستان ها و مراکز فروش میباشد.

این پروفیل ها به صورت توکار و قبل از انجام مراحل نازک کاری قابل نصب میباشد.

مزایای پروفیل درز انقطاع و انبساط ترافیکی توکار:

از مزایای پروفیل درز انقطاع و انبساط ترافیکی مقاومت بالا در برابر تردد خودرو میباشد.

از دیگر مزایای این پروفیل ها عدم ایجاد دست اندازدر زمان عبور ترولی، سبد خرید فروشگاهی و برانکارد به همراه طول عمر بالا میباشد.

این پروفیل ها به راحتی تمامی تنش های حرارتی و حرکتی سازه را تحمل و دفع میکند.

درز انقطاع روکار

پروفیل درز انقطاع و انبساط ترافیکی روکار:

این پروفیل ها از جنس الومینیوم درجه یک و آنادایز سوپر مات و لاستیکهای میانی با کیفت بالا مناسب تردد خودرو و محیط های اداری و تجاری مانند بیمارستان ها و مراکز فروش میباشد.

این پروفیل ها به صورت روکار و بعد از انجام تمام مراحل نازک کاری قابل نصب میباشد.

مزایای پروفیل درز انقطاع و انبساط ترافیکی توکار:

از مزایای این پروفیل ها مقاومت بالا در برابر تردد خودرو میباشد.

از دیگر مزایای این پروفیل ها محافظت ساده به دلیل نصب بعد از اتمام عملیات بنایی به همراه طول عمر بالا میباشد.

این پروفیل ها به راحتی تمامی تنش های حرارتی و حرکتی سازه را تحمل و دفع میکند.

روش نصب:

این پروفیل به صورت روکار با استفاده از پیچ و رولپلاک و چسب PU (پلی اورتان) قابل نصب میباشد.

تقلیل درز انقطاع:

یکی دیگر از مسائل مورد توجه ابعاد درز انقطاع می باشد.

در صورت زیاد بودن عرض درز میتوان از روش هایی برای تقلیل درز انقطاع استفاده کرد .

که به آن تقلیل با مصالح تخریب شونده و یا انتقال درز می گویند که استفاده از این روش ها باعث کوچک تر شدن عرض درزها و پایین آمدن هزینه ی تمام شده می شود.

یکی دیگر از مزایای تقلیل درز انقطاع با استفاده از روش های فوق کمتر شدن استهلاک و افزایش طول عمر پروفیل های درز انقطاع می باشد که باعث کاهش چشم گیر هزینه های تعمیر و نگهداری پروفیل های مورد استفاده می باشد.

یکی دیگر از موارد مهم در این پروفیل ها مسائل مربوط به آب بندی این درزها می باشد که می توان با روش های مختلف این مشکل را حل کرد.

از روش های آب بندی درز انقطاع می توان به استفاده از فلشینگ اشاره کرد که می توان از این روش برای محیط های بدون تردد استفاده کرد زیرا این روش باعث بسته شدن محل عبور و مرور می شود.

در این روش در انتهای محل درز با استفاده از ورق های گالوانیزه از ورود آب به داخل درز جلوگیری می کنند و با این روش محل درز اب بند می شود که  در این روش پس از مدتی با آسیب رسیدن به ورق فلشینگ و زنگ زدگی ورق ها در محل درزها شاهد ورود آب به داخل ساختمان می شویم.

روش آب بندی آرسیل:

یکی دیگر از روش های آب بندی درز انقطاع استفاده از پوشش آرسیل می باشد که این پوشش از جنس لاستیک بوده و با استفاده از چسب بر روی درز انقطاع نصب می شود.

این روش به صورت تخصصی برای درزهای انقطاع طراحی شده و در صورت رعایت مسائلی مانند عایق بودن بقیه سطوح منتهی به درز و مراقبت های اولیه پس از اجرا و جلوگیری از آسیب رسیدن به عایق به صورت کامل محل درز را آب بند کرده و این مشکل را مرتفع می کند.

پس از انجام آب بندی و انجام عملیات نازک کاری و نصب کفپوش نهایی پروفیل درز انقطاع مناسب جهت تردد در محل درز نصب می شود.